Lista e plotë e fituesve dhe 8 momentet emocionuese që humbët nga BET Awards

Mbrëmjen e djeshme u mbajtën Çmimet BET 2020 që nuk kaluan pa emocione, edhe pasi u detyruan të zhvilloheshin virtualisht për shkak të pandemisë. 


Nën moderimin e Amanda Seales duke kapërcyer festimet tre-orëshe, një mori personazhesh të famshëm mbajtën të ndezur mbrëmjen me performanca dhe fjalime tepër frymëzuese.

Nëse nuk patët mundësi të shihni eventin më të madh të këtyre kohëve në muzikë, ja ku i kini disa nga momentet kyçe:

Nga vetëm tifozët në vetëm grushta

Fjalimi i Amanda Seales ishte një nga më emocionuesit e mbrëmjes, ku moderatorja nuk u kurseu kritikat për SHBA, lidhur me vdekjet e  Breonna Taylor, George Floyd dhe shumë të tjerëve.

Heronjtë e repit synojnë të luftojnë fuqinë

[embedded content]

Pas vdekjes së George Floyd, Keedron Bryant fitoi një vlerësim kombëtar pas performancës së tij të mrekullueshme të këngës së tij “I Just Ëanna Live”. Më pas, Nas, Black Thought, YG, Rapsody, dhe më shumë iu bashkuan ‘Public Enemy’ për një performancë moderne në grupin klasik të vitit 1989 “Fight the poër” në dritën e padrejtësisë së ngritur racore që ka pllakosur afrikano-amerikanët gjatë muajve të fundit.

Performanca e Roddy Ricch

[embedded content]

Roddy Riçh jo vetëm që na mahniti me aftësitë e tij në piano ndërkohë që performoi “Fashion High”, por ai gjithashtu u dha fansave një super performancë të “The Box”, teksa mbante veshur një bluzë me mbishkrimin ‘Black Lives Matter’. Më vonë, Roddy u bashkua me DaBaby për performancën e tij të dytë “Rockstar (Black Lives Matter Remix).”

D Smoke dhe dueti i tij me të vëllain

[embedded content]

D Smoke dhe vëllai i tij, TDE crooner SiR u bënë së bashku për të interpretuar “Let Go”, një këngë e regjistruar në të njëjtën ditë kur policët vranë George Floyd në Minesota.

Megan Thee Stallion udhëton në shkretëtirë

[embedded content]

Dy ditë pasi publikoi, “Girls in the hood”, Megan Thee Stallion u tërhoq në shkretëtirë për të kryer rrugën e saj të re përvëluese. Megan bëri një punë mjeshtërore, me kërcimtarët e saj dhe energjinë që përcolli.

Qëndrimi i DaBaby kundër brutalitetit të policisë

[embedded content]

Gjithmonë i patrembur në qëndrimet  e tij, DaBaby i emocionoi të gjithë me performancën e tij “Rockstar” (Black Lives Matter). Performanca e tij u frymëzua nga skena e vrasjes së Floyd.

Përkujtimi i veçantë për Kobe Bryant

[embedded content]

Lil Wayne i bëri një tribut mjaft të ndjerë Kobe Bryant me këngën e tij të 2009. Me emrin Bryant, Wayne shtoi një varg të ri, ku ai shpreh  ngushëllime për familjen e tij dhe foli për arritjet e majta të legjendës së Lakers.

Dy mbretëresha, një çmim humanitar

Ish -Zonja e Parë Michelle Obama vlerësoi Beyonce kur e prezantoi atë me BET Humanitare of the Year, duke e cilësuar atë si një frymëzim për thirrjet ndaj seksizmit dhe racizmit.

“Dua të kushtoj këtë çmim për të gjithë vëllezërve dhe motrave të mia atje, duke më frymëzuar, duke marshuar dhe duke luftuar për ndryshime. Zërat tuaj po dëgjohen,” tha Beyonce gjatë fjalimit të saj. Ajo gjithashtu inkurajoi shikuesit të votojnë në zgjedhjet e ardhshme të këtij viti me shpresën për çmontimin e “një sistemi racist dhe të pabarabartë” në Amerikë.

Lista e plotë e çmimeve

BEST FEMALE R&B/POP ARTIST

Beyonce
H.E.R.
Jhene Aiko
Kehlani
Lizzo — WINNER
Summer Walker

BEST MALE R&B/POP ARTIST

Anderson .Paak
Chris Brown — WINNER
Jacquees
Khalid
The Weeknd
Usher

BEST GROUP

Chloe X Halle
City Girls
Earthgang
Griselda
Jackboys
Migos — WINNER

BEST COLLABORATION

Chris Brown Ft. Drake – “No Guidance” — WINNER
DJ Khaled Ft. Nipsey Hussle & John Legend – “Higher”
Future Ft. Drake – “Life Is Good”
H.E.R. Ft. YG – “Slide”
Megan Thee Stallion Ft. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign – “Hot Girl Summer”
Wale Ft. Jeremih – “On Chill”

BEST MALE HIP HOP ARTIST

DaBaby — WINNER
Drake
Future
Lil Baby
Roddy Ricch
Travis Scott

BEST FEMALE HIP HOP ARTIST

Cardi B
Doja Cat
Lizzo
Megan Thee Stallion — WINNER
Nicki Minaj
Saweetie

VIDEO OF THE YEAR

Chris Brown Ft. Drake – “No Guidance”
DaBaby – “Bop”
DJ Khaled Ft. Nipsey Hussle & John Legend – “Higher” — WINNER
Doja Cat – “Say So”
Megan Thee Stallion Ft. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign – “Hot Girl Summer”
Roddy Ricch – “The Box”

VIDEO DIRECTOR OF THE YEAR

Benny Boom
Cole Bennett
Dave Meyers
Director X
Eif Rivera
Teyana “Spike Tee” Taylor — WINNER

BEST NEW ARTIST

Danileigh
Lil Nas X
Pop Smoke
Roddy Ricch — WINNER
Summer Walker
YBN Cordae

ALBUM OF THE YEAR

Cuz I Love You  – Lizzo
Fever – Megan Thee Stallion
Homecoming: The Live Album – Beyonce
I Used to Know Her – H.E.R.
Kirk – DaBaby
Please Excuse Me For Being Antisocial – Roddy Ricch — WINNER

DR. BOBBY JONES BEST GOSPEL/INSPIRATIONAL AWARD

Fred Hammond – “Alright”
John P. Kee Ft. Zacardi Cortez – “I Made It Out”
Kanye West – “Follow God”
Kirk Franklin – “Just For Me” — WINNER
Pj Morton Ft. Le’Andria Johnson & Mary Mary – “All In His Plan”
The Clark Sisters – “Victory”

BEST ACTRESS

Angela Bassett
Cynthia Erivo
Issa Rae — WINNER
Regina King
Tracee Ellis Ross
Zendaya

BEST ACTOR

Billy Porter
Eddie Murphy
Forest Whitaker
Jamie Foxx
Michael B. Jordan — WINNER
Omari Hardwick

YOUNGSTARS AWARD

Alex Hibbert
Asanta Blackk
Jahi Di’Allo Winston
Marsai Martin — WINNER
Miles Brown
Storm Reid

BEST MOVIE

Bad Boys For Life
Dolemite Is My Name
Harriet
Homecoming: A Film by Beyonce
Just Mercy
Queen & Slim — WINNER

SPORTSWOMAN OF THE YEAR

Ajee Wilson
Claressa Shields
Coco Gauff
Naomi Osaka
Serena Williams
Simone Biles — WINNER

SPORTSMAN OF THE YEAR

Giannis Antetokounmpo
Kawhi Leonard
LeBron James — WINNER
Odell Beckham Jr.
Patrick Mahomes II
Stephen Curry

BET HER AWARD

Alicia Keys – “Underdog”
Beyonce Ft. Blue Ivy Carter, Wizkid & Saint Jhn – “Brown Skin Girl” — WINNER
Ciara Ft. Lupita Nyong’o, Ester Dean, City Girls & La La – “Melanin”
Layton Greene – “I Choose”
Lizzo Ft. Missy Elliott – “Tempo”
Rapsody Ft. PJ Morton – “Afeni”

VIEWER’S CHOICE AWARD

Chris Brown Ft. Drake – “No Guidance”
DaBaby – “Bop”
Future Ft. Drake  – “Life Is Good”
Megan Thee Stallion Ft. Nicki Minaj – “Hot Girl Summer” — WINNER
Roddy Ricch – “The Box”
The Weeknd – “Heartless”

BEST INTERNATIONAL ACT

Burna Boy (Nigeria) — WINNER
Innoss’B (DRC)
Sho Madjozi (South Africa)
Dave (U.K.)
Stormzy (U.K.)
Ninho (France)
S.Pri Noir (France)

VIEWER’S CHOICE: BEST NEW INTERNATIONAL ACT

Rema (Nigeria)
Sha Sha (Zimbabwe) — WINNER
Celeste (U.K.)
Young T & Bugsey (U.K.)
Hatik (France)
Sracy (France)

The billboard

%d bloggers like this: